Ayak Sağlığı Hakkında Bilgiler

Ana Sayfa 12

Hareketlilik…Özellikle yaşlıları sıkıntıya sokan ve ayak rahatsızlıklarını endişe verici hale getiren, bağımsızlığın hayati bir bileşendir. Kötü bir sağlık sorunu olarak akla gelmese de, yetersiz ayak sağlığı, bir kişinin yalnız yaşamak, çalışmak ve sosyal etkinliklere katılma yeteneğini ciddi biçimde etkileyebilir.

Ayak sağlığı problemleriniz, aynı zamanda, hareketliliği de zayıflatan diz, kalça ve bel ağrısına yol açabilir . 300’den fazla farklı ayak rahatsızlığı vardır. Bazıları kalıtsallığa kadar gidebilir, ancak yaşlanan bir nüfus için bu rahatsızlıkların çoğu ihmalden kaynaklanır. İnsanlar yaşlandıkça, ayakları yayılmaya meyillidir ve ayakların alt kısmını yumuşatan yağlı pedler kaybolur. Yani ayakkabı boyutlarının yaş ilerledikçe büyümesi gerekecektir. Ayrıca kilo artışı da kemik ve bağ yapısını etkileyebilir.

Ayrıca kadınların ayakkabı seçimlerinden kaynaklı, erkeklere göre dört kat fazla ayak problemi olduğu ve yüksek topukluların çoğu kez asıl suçlu olduğu da bir gerçektir.

Sağlıklı Ayaklar İçin Kısa İpuçları

Ayağınıza uygun ayakkabılar kullanın. Ayağınız çıplak halde nasıl görünüyorsa ayakkabı içerisinde de aynı görünmeli. Ayağınızı sıkacak dar, kısa veya yüksek topuklu ayakkabılar sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Düzenli yürümek. Yürüyüş ayaklarınız için en iyi egzersizdir.

Dikişsiz çoraplar tercih edin. Bu ayağınızda oluşacak tahrişleri engelleyecektir.

Ayaklarınızı her gün yıkayın ve temiz tutmaya çalışın. Kızarıklık, şişlik, yara, renk değişimi veya çatlaklar fark ederseniz ayak sağlığı uzmanına mutlaka danışın.

Ayaklarınızı temizledikten sonra mutlaka iyi bir şekilde kurulayın. Nemli kalan ayaklarda mantar görülme olasılığı çok yüksektir.

Tırnaklarınızı düz kesin. Ayak tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin. Ölçü olarak tırnak etini geçecek şekilde olmalı ve düz bir şekilde kesilmeli. Görünüm olarak köşeleri yuvarlatılmış tırnaklarda batma riski fazla olacaktır.

Ayaklarınızı yılda bir kez ayak sağlığı uzmanına kontrol ettirin. Özellikle diyabet hastalarının ayak sağlığı organ kaybına bile neden olabileceği için çok önem taşımaktadır.

Sağlıklı Günler…

Amerikan Podiatrik Tıp Derneği, Inc., www.apma.org (Orijinal başlık: Ayak Sağlığı ve Yaşlanma)

https://www.aplaceformom.com/planning-and-advice/articles/foot-health-information