Tırnak Batmalarında Tel Sistemi Uygulaması

9cb9ff1c-f2ac-46d1-a10e-287bd47b69d3

Batık tırnak; tırnağın keskin kenarlarının yumuşak dokuya doğru büyümesi ile oluşmaktadır. Genellikle tırnak çevresindeki dokuda ağrı ve enfeksiyon olarak görülür. Bu aşamada tırnak kenarında bir operasyon gerekmektedir. Günümüzde artık bu tür durumlarda tel sistemi kullanılarak başarıyla tedavi edilir.

Tırnak batığında tel sistemi uygulaması, cerrahiden kaçınan, anestezi ve iyileşme süresi gerektirmeyen, hemen ağrı azaltıcı ve sportif ve günlük aktivitelerin çabucak tekrar başlatılmasını sağlayan güvenli, etkili bir tedavi seçeneğidir. Tırnak şeklini iyileştirmek; ağrılı ve enfekte olmuş ayak tırnaklarını düzeltmek ve tekrar oluşumunu önlemek için tasarlanmış bir tedavidir.

Diş ortodontisinde kullanılan desteklere benzer şekilde, tırnak düzleminin uygun pozisyonunu alması amaçlanır. Uygulamanın bu konuda eğitim almış ayak sağlığı uzmanları tarafından yapılması önemlidir.

Faydaları

Hızlı rahatlama ve uzun süreli ağrı azalması

Lokal anestetik gerekmiyor

Günlük hayata hiçbir şekilde etkilememesi

Spora ve sporculara engel teşkil etmemesi.

Tırnak batmasının tekrarlanmaması için kişiye özel tabanlık kullanımı önerilebilir. Bunun dışında da ayak başparmağının ayakkabı içerisinde doğru konumu, tırnakların düzenli bakımı ve hastaların tırnaklarını nasıl düzgün kesecekleri de önemlidir.

Ayak sağlığı merkezimizde tırnak batığı tel sistemi uygulaması podologlar tarafından uygulanmaktadır. Ayrıca ücretsiz kontrol esnasında ayak ve tırnak bakımı ile ilgili de bilgilendirme yapılmaktadır.

Sağlıklı günler…

Referanslar

Ramsey SD, Newton K, Blough D, et al. Incidence

Mayfield JA, Reiber GE, Sanders LJ, et al.

Pham H, Armstrong DG, Harvey C, et al.