Şeker Hastalarında Ayak Bakımı

hasadslluks

Şeker hastalığınız varsa ayağınıza bakmanız özellikle önemlidir. Kan şekeri veya kan şekeri seviyeleri çok yüksektir. Zamanla bu, sinirlerinize veya kan damarlarına zarar verebilir. Şeker hastalığından kaynaklanan sinir hasarı, ayaklarınızdaki hissi kaybetmenize neden olabilir. Dolayısı ile ayaklarınızın yaralı olup olmadığını fark edemeyebilirsiniz.

Ayak uzmanları “Kan şekeri seviyenizi kontrol altına alabiliyorsanız, komplikasyon riski büyük ölçüde azaltılabilir” diyor.

“Gerektiğinde kan basıncınızın ve kolesterol düzeylerinin de ilaçlarla izlendiğinden ve kontrol edildiğinden emin olmalısınız.”

Şeker hastalarına ayak sağlığı için ipuçları;

Ayaklarınızı her gün kontrol edin,

Ayağınızı çok sıcaktan ve çok soğuktan koruyun,

Yılda en az bir kere bir ayak sağlığı uzmanına (podolog) görünün.

Ayaklarınızı temiz tutun ve enfeksiyondan arındırın.

Ayağınıza tam uyan, sıkmayan ayakkabı kullanımını tercih edin.

Kesikleri önlemek için çıplak ayakla dolaşmayın.

Kan dolaşımını kısıtladığı için uzun süre oturmaktan kaçının.

Ayak tırnaklarınızı düzenli ve düz olarak kesin.

Ayaklarınızı korumak için sigarayı bırakın. Şeker hastalığınız varsa, sigarayı bırakmak çok önemlidir. Sigara, özellikle diyabetlilerde kan dolaşımını bozar. Ayak ve bacak sorunlarını ciddi şekilde kötüleştirebilir.

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza acilen görünmeniz gerekir: Ayağınızın derisinde kopmalar fark edersiniz.

Ayağın bir kısmı veya tamamındaki deride renk değişir ve daha kırmızı, mavi, soluk veya koyu olur ise, ayaklarınızdan kabarcık veya yaralanma olduğu yerde ekstra şişlik olduğunu fark edersiniz…

Sağlıklı günler…