Sporcularda Tırnak Mantarı

Pia Sporcularda Ayak Sağlığı

Herkes tırnak mantarı olabilir; yalnız hastalığın sporcularda görülme olasılığı daha yüksektir. Yapılan araştırmalarda her 10 sporcudan 8 inde tırnak mantarı görüldüğü anlaşılmaktadır.. Özellikle yüzücülerde karşılaşma olasılığı üç kat daha yüksektir. Karanlık, nemli ve sıcak ortamlar tırnak mantarı üremesi için en uygun yerlerdir. Ayrıca terli spor ayakkabılar mükemmel bir üreme ortamı sağlamaktadır.. Eğer tırnak daha önceden mantar olmuş ise tekrarlama olasılığı da yüksektir.

Enfekte ayak tırnakları sık sık sarı, yeşil veya kahverengiye dönerek rengi değişmektedir., Diğer belirtiler tırnak kırılganlığı ve kalınlaşma olarak görülmektedir. Sonunda ise tırnak çökmeye veya tamamen düşmeye başlayabilir.

 

Sporcularda tırnak mantar çok yaygın olduğu çeşitli nedenleri vardır:

Islak ve sıcak mekanlarda çıplak ayak ile dolaşmak. Tırnak mantarı bulaşıcıdır ve organizmalar soyunma odaları, spor salonları, yüzme havuzları ve duşlar gibi ortak kullanım alanlarında hızla yayılabilir.

Sıcak ve nemli ayakkabıların uzun süreli kullanımı da tırnak mantarına sebebiyet verebilir. Terli ayakkabılar mantar enfeksiyonu neden olamaz; ancak onlar mantar üremesi için ideal bir ortam sağlayarak durumu kötüleştirebilir.

Yüzücüler, koşucular, futbolcular ve basketbolcularda ayakların üzerindeki deri enfeksiyona özellikle duyarlı görünmektedir..

Dansçılar ve sporcularda ayakkabı içerisindeki sürekli sürtünmeler tırnakların iltihaplanmasına ve bundan kaynaklı sıvıların tırnak altında toplanma neden olabilir. Bu durum mantar enfeksiyonlarında tırnağı daha duyarlı hale getirir.

Tırnak Mantar Önlenmesi ve Tedavisi

Sporcularda tırnak mantar sık olsa bile, bir enfeksiyon riskini en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Her zaman ayak tırnaklarını düzgünce kesilmiş ve her idmandan sonra sabun ile ayakların yıkanması gerekmektedir. Her yıkamadan sonra havlu ile iyi bir şekilde kurulanması çok önemlidir. Çorap ve ayakkabı sık sık yenilemek enfeksiyon olasılığını azaltır. Eski ayakkabılar tırnak mantarı için sığınaktır, hatta yoğun olarak kullanılan spor ayakkabıları atmak da gerekebilir.

Ortak kullanılan duş veya soyunma odalarında ayakları yerden korumak ve aynı zamanda evde de çıplak ayak ile dolaşmamak da önem arz etmektedir. Daha önceden kullanılan tırnak makası veya havlu gibi kişisel kullanılması gereken malzemeleri kullanmaktan da kaçınmak gerekir.

Artık ayak sağlığı merkezlerinde tırnak mantarı tedavisi mümkün olmaktadır.

Keyifli Günler…

Referanslar

Ferri FF. Onychomycosis. In: Ferri FF, ed. Ferri’s Clinical Advisor 2015. 1st ed. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2014:section 1.

Habif TP, ed. Clinical Dermatology. 5th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2009:chap 25.

Hay RJ. Dermatophytosis and other superficial mycoses. In: Mandell GL, Bennett JE, Dolin R, eds.Mandell, Douglas, and Bennett’s Principles and Practice of Infectious Diseases. 7th ed. Philadelphia, PA: Elsevier Churchill Livingstone; 2009:chap 267.