Tırnaklarınız Bir Şeyler Söylemek İstiyor!

Woman hands with beautiful manicure

Tırnaklarınızdan genel sağlık ipuçları ortaya çıkarabilir biliyor muydunuz? Bazen beyazlıklar, bazen dalgalanma ya da tümsekler ya da vücutta hastalığın belirtisi olabilir. Karaciğer, akciğer ve kalp sorunları tırnaklarınızdan işaret gösterebilir.

Soluk Tırnaklar

Çok soluk tırnaklar bazen gibi ciddi bir hastalık, bir işareti olabilir…Örneğin Anemi, konjestif kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı, yetersiz beslenme gibi..

Beyaz Tırnaklar

Tırnaklar koyu beyaz ise çoğunlukla bu hepatit gibi karaciğer sorunlarının işareti olabilir.

Sarı Tırnaklar

Sarı tırnakların en yaygın nedenlerinden biri bir mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleştikçe, tırnak yatağı geriler ve tırnaklar kalınlaşır ve çökmeye başlar.. Nadir durumlarda, sarı tırnak ciddi tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet ya da sedef hastalığı gibi bir durum gösterebilir.

Mavimsi Tırnaklar

Mavimsi bir tırnak vücut yeterli oksijen almıyor anlamına gelebilir. Bu amfizem gibi akciğer sorunu gösteriyor olabilir. Bazı kalp sorunları da mavimsi tırnak ile ilişkilendirilebilir.

Dalgalı Tırnaklar

Tırnak yüzeyi dalgalı ya da çekirdeksiz ise bu sedef veya enflamatuar artrit erken bir belirtisi olabilir. Tırnağın renginin bozulması yaygındır; tırnak altında deri kırmızımsı-kahverengi görünebilir.

Çatlamış veya Bölünmüş Tırnaklar

Sık sık çatlak ya da bölünmüş kuru, kırılgan tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılı olmuştur. Çatlama veya sarımsı bir renk tonu ile birlikte bölme nedeniyle mantar enfeksiyonu olasılığı daha yüksektir.

Kabarık Tırnak

Tırnak çevresindeki deri kırmızı ve kabarık görünürse, bu tırnak yatağı iltihabı olarak bilinir. Bu lupus veya başka bir bağ dokusu bozukluğu sonucu oluşabilir. Enfeksiyon, aynı zamanda tırnak kıvrımının kızarıklık ve iltihaba neden olabilir.

Tırnak Altında Koyu Hatlar

Tırnak altında koyu çizgiler var ise kısa sürede araştırılmalıdır. Bunlar bazen melanom, cilt kanserinin en tehlikeli türü kaynaklanır.

Kemirilmiş Tırnaklar

Tırnaklarınızı ısırma eskiden kalma bir alışkanlığınız olabilir. Ancak bazı durumlarda kalıcı anksiyete de işarettir. Tırnak ısırma veya toplama da obsesif-kompulsif bozukluk ile bağlantılı olmuştur. Duramazsınız, doktorunuza gitmeye değecektir.

Tırnaklar puzzle ın parçasıdır. Tırnak değişiklikleri, birçok koşullardan etkileneceği gibi, bu değişikliklerin hastalıkların habercisi olabilir.

Keyifli günler…

Kaynak

Reviewed by William Blahd, MD on April 18, 2016

This tool does not provide medical advice. See additional information

© 2016 WebMD, LLC. All rights reserved.