Tırnak Batması

Pia Tırnak Batması

Tırnak kenarlarının ayak derisinin içine büyümesi ile batık tırnak oluşmaktadır. Batık tırnak oluşumu için bir dizi nedenler olabilir. Düzgün kesilmemiş tırnaklar, kalıbı uygun olmayan ayakkabı kullanımı en sık karşılaşılan nedenlerdir. Bir ayak tırnağında kenarı boyunca deri kırmızılaşabilir ve enfekte olabilirler. Genellikle başparmakta karşılaşılır ve herhangi bir bölgesinde gerçekleşebilir.

Düzgün kesilmemiş tırnaklar da batığa sebebiyet vermektedir. Örneğin; tırnak çok kısa ya da kenarları oldukça yuvarlak kesilmiş ise tırnak aşağıya doğru kıvrılıp deri içine büyümesine neden olabilir. Tırnakların köşelerinde yırtılma da tırnak batmasına neden olduğu görülmektedir.

Belirtileri içerisinde ağrı, kızarıklık ve tırnak çevresinde şişlik olabilir. Tırnağın kenarındaki deri tırnak üzerinden büyüyor gibi, ya da tırnak cilt altına büyüyor gibi görünür.

Batık tırnak oluşmaması için ayak tırnaklarınızı keserken tırnağı derinin üstünde kalacak ve düz şekilde kesilmesi gerekmektedir. Konik, köşeleri yuvarlak kesilmesi tırnak batması riskini artıracaktır. Temiz ve keskin bir tırnak makası kullanılmalıdır… Ayakkabı tercihinde ayağın yapısına uygun olanları tercih etmeye çalışılmalıdır. Parmaklarınızı sıkacak bir ayakkabı da olumsuz etkileyecektir. Ayaklar temiz ve kuru tutulmalıdır. Uzman kişiler tarafından steril ortamlarda yapılacak ayak bakımları da batık tırnak oluşumunu engelleyecektir. Diyabetli kişilerin bu konuda çok hassas olması rutin ayak kontrolleri ve tırnak bakımı yapmaları ayrıca tavsiye edilmektedir.

Merkezimizde ayak sağlığı uzmanları tarafından BTO (3TO) Tel ya da B/S Bant Tekniği ile tırnak batması çözümleri sağlanmaktadır.

Keyifli günler…

Referanslar

Ishikawa SN. Disorders of nails and skin. In: Canale ST, Beaty JH, eds. Campbell’s Operative Orthopaedics. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2012:chap 87.

Marks JG, Miller JJ. Nail disorders. In: Marks JG, Miller JJ. Lookingbill and Marks’ Principles of Dermatology. 5th ed. Philadelphia, PA: Elsevier; 2013:chap 21.

Tuggy M, Garcia J. Ingrown nail removal. In: Tuggy M, Garcia J. Atlas of Essential Procedures. Philadelphia, PA: Elsevier; 2011:chap 10.