Refleksoloji Ayağınızdaki Dünya

hallussadks

Ayağı vücuda giden bir yol haritası olarak görmek garip görünebilir, ancak kalçanızdaki bir acının yürüyüşünüzü nasıl ayarlayabildiğini, kötü bir sırtın yürüyüşünüzü nasıl etkileyebileceğini ve zavallı ayaklarınızın günlük mücadelenizi nasıl etkilediğini düşünün. Refleksoloji, o yorgun ayakları yatıştırmak için ovmak değildir; sinir sistemi üzerinden vücuttaki yerlere bağlı olan ayaktaki çeşitli noktaları gören bir tedavi yöntemidir.

Kesin tarihi tespit edilememekle birlikte binlerce yıldır uygulandığı bilinmektedir. Sağlık tarihçilerine göre, terapi Çin’de milattan önce 4.000’den beri uygulanmaktadır ve bazı eski Mısır mezarları duvarlarında da ayrıntılı olarak verilen tedavinin görüntülerine sahiptir. Bu terim bir uyarana tepki olarak bilinçsizce yapılan eylem bir refleks fikrinden doğmuştur. Örneğin; dize keskin bir şekilde vurulduğunda alt bacağın istemeden fırlayacağı bir tepki reaksiyonu olabilir. Buradaki amaç da ayağın belli noktalarına uygulanacak baskı ile, vücudun herhangi bir yerinde bir reaksiyona neden olmasıdır. Refleksoloji uzmanları vücudu 10 bölgeye ayırır ve bu bölgelerdeki sinirlerin ayakların dibine kadar gittiğine inanır. Terapinin iyileştirici etkilerini kanıtlamak için bilimsel kanıtlar bulmak zor olsa da, refleksolojinin neden etkili ve faydalı olduğuna dair birçok teori vardır.

Nörolog Sir Henry Head ve Nobel Ödülü sahibi Sir Charles Sherrington’ın 1890’lardaki araştırmaları, cilt ve iç organlar arasında bir ilişki olduğunu savundu. Ayaklara, ellere ve hatta dile baskı uygulayarak beynin sakinleştirici bir mesaj aldığına ve merkezi sinir sisteminin vücuttaki gerilimi azaltarak tepki gösterdiğine inanıyorlardı. Bu da organların daha verimli çalışmasını ve genel olarak rahat ve sağlıklı hissedilmesini sağlamaktadır.

Bütün bu sinirler ayaklarınızda olduğundan, bazı uzmanlar ayak tabanınız ve parmaklarınız üzerindeki baskının, duruşunuzu ayarlamak için beyne sinyaller gönderdiğini iddia eder. Yaptığınız küçük hareketler olabilir, iskelet yapınızın daha iyi hizalanması, organlarınızın da en iyi şekilde çalışması anlamına gelir.

Refleksoloji ve gebelik:

Birçok insan vücuttaki ağrıları ve stresi azaltmaya veya vücutta gevşemeyi ve genel refahını artırmaya yönelik refleksoloji seanslarına katılır.

Terapistiniz seansınızdan önce detaylı bir görüşme yaparak özel ihtiyaçlarınıza göre tedavinizi şekillendirebilir. Böylece örneğin omzunuzdaki ağrıyı giderebilir veya göbeğinize odaklanarak karnınızdaki sorunlara yardımcı olabilir.

Vücudun alanlarını hedeflemenin yanı sıra, bu deneyimin genel olarak rahatlatıcı doğası, anneler için genellikle çok faydalıdır. Tedavinin bütünsel doğası, vücudu dengelemenin kaygıyı azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir, bu da tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olur, ayrıca bebek büyüdükçe belirli bir ağrıyı azaltmaya çalışır.

Her ne kadar refleksoloji tamamen denge ile ilgili olsa ve tamamen invaziv olmamakla birlikte, bu ilk birkaç ay hamilelikte hassas bir zamandır ve bu nedenle herhangi bir alternatif tedaviden kaçınmak en iyisi olabilir.