Plantar Fasiit İçin En İyi Egzersizler

plantar faciit 3

Topuğu ayak parmaklarına bağlayan plantar fasia ligamentinde aşırı kullanım, şekil değiştirme ve yanma , doktorların plantar fasiit olarak adlandırdığı ayak yaralanmasına neden olur. Hastalığın etkilediği doku ayağın altındadır ancak topukta bıçak saplanması gibi ağrıya neden olabilir. Ayrıca, alt ekstremitede bulunan kaslarda gerginliğe yol açarak topuğun ötesinde ağrıya neden olabilir.

Plantar fasiit genellikle herhangi bir operasyona gerek kalmadan 6 ila 18 ay içinde düzenli yapacağınız egzersizlerle düzelebilir.

Bu yazımızda plantar fasiit in düzelebilmesi yapabileceğiniz egzersizlere değineceğiz…

• Ellerinizi duvara yaslayın. Etkilenen bacağın dizini düz hale getirin. Her iki ayağınızı da yerde düz tutun ve gerdirin. 10 saniye kadar bekleyin. Bunu günde 2-3 kez tekrarlayın.

• Yuvarlak bir nesneyi (örneğin oklava, şişe, veya golf topu gibi) hergün 2 dakika kadar ayağınızın altında çevirin.

• Bir elinizle plantar fasiit olan ayağınızın bileğinden tutun, diğer elinizle parmaklarınızdan tutarak 10 saniye kadar gerdirin. Günde 2-3 kez tekrarlayın.

• Elastik bir bant vasıtası ile plantar fasiit olan ayağınızın altından tutarak gerdirin. Parmaklarınızı yavaşça ileri geri şeklinde uzatın. Günde 10 kez bu hareketi yapabilirsiniz…

• Ayaklarınızı bir havlunun üzerinde düz hale getirin. Havluyu parmaklarınızla kendinize doğru kıvırmaya; sonrasında parmaklarınızla ileri hareket ettirerek düzeltmeye çalışın. Bu egzersizi sabah güne başlamadan 5 kez uygulamanız fayda sağlayacaktır ve rahatlatacaktır.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324353.php