Obezitenin Ayak Sağlığına Etkisi

obezite ayak sağlığı

Obezite, son dönemlerde ülkelerinin karşı karşıya olduğu en büyük sağlık sorunlarından biridir ve bu sorunun yükünü de vücudumuzda en çok taşıyan ayaklarımızdır.

Aşırı kilolu olmak ayaklarınız, ayak bilekleriniz ve alt ekstremiteleriniz üzerinde artan baskı olması, artrit, ayak ağrısı ve ayaklarda cilt sorunları yaşama olasılığını artırmaktadır. Ayrıca, insanların kilo aldıkları ve daha sonra hareket etmeyi ve egzersiz yapmayı zor bulduğu zayıflatıcı bir döngü yaratabilir. Bu da daha fazla kilo almayla sonuçlanabilir ve kilo vermeyi; sağlığın tekrar kazanılmasını zorlaştırabilir.

Düzenli olarak ayaklarda sorun yaşanırsa bu göz ardı edilmemeli; her zaman yapılabilecek bir şeyler olduğu unutulmamalıdır.

Obezite ile ilişkili bazı ayak sağlığı sorunlarından bahsedilecek olursa, fazla kilolu olmak, ayakların yayılmasına ve daha geniş da ayak tabanda düzleşmeye neden olabilir. Bu durumlarda tabi ki daha rahat ve uygun ayakkabılar giymek hayati önem taşır.

Aşırı kilolu kişilerde gut hastalığı görülme riski de fazladır. Gut hastalığı taşıyan kişilerin eklemlerinde ağrı ve yanmaya neden olan kristaller oluşabilir. Bu da eklemlerde aşamalı olarak hasara sebebiyet verebilir. Yaygın semptomlar arasında bir veya iki eklemde şiddetli ağrı ve iltihaplanma görülebilir ve genellikle ayak baş parmağının tabanını etkiler.

Dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit halk arasında kireçlenme olarak bilinmektedir. 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen eklem hastalığıdır. Aşırı kilolu kişilerde eklemler üzerindeki baskı fazla olduğundan bu durumun görülme olasılığı da fazladır.

Tip 2 diyabet, vücut düzgün çalışması için yeterli insülin üretmediğinde veya vücut hücreleri insüline tepki vermediğinde meydana gelir. Aşırı kilolu olmak tip 2 diyabet görülme olasılığını da artırmaktadır. Diyabet hastalığı da ayak sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Diyabet hastalığı ile ayaklarda ısı ve ağrı gibi belirli hisleri kaybedildiği sinir rahatsızlığı (nöropati) ile sonuçlanabilir. Ayrıca vücudun enfeksiyona karşı savaşma yeteneği azalacağından ayaklarda oluşabilecek yaraların sonuçları da ağırlaştırabilir.

Ayaklarımızdaki kemikler, kaslar ve tendonlar vücut yapısına uygun ağırlığı taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle ayaklara binecek aşırı yük şişlik ve ağrı ile sonuçlanacak şekilde sonuçlanacaktır.

Son olarak aşırı kilo sonucunda karşılaşılabilecek yaygın sorunları şu şekilde sıralayabiliriz;

Posterior Tibial Tendonit (Alt bacaktaki önemli tendonlardan), ayak bileği ve ayak boyunca uzanan tendonda ağrı, Plantar fasiit (ayağın tabanındaki kasları saran bir bağ doku), kalın ligament bağ dokusunda topuktan ayak topuna kadar uzanan bir iltihap, artrit eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durum.

Kaynak: https://www.portugalresident.com/2014/06/05/impact-of-obesity-on-foot-health/