İçe Basma (Pronation) ve Dışa Basma (Supinasyon) İçin Egzersizler

Ana Sayfa 11

Pronasyon (içe basma) ve supinasyon (dışa basma) ayakta sabit dururken, yürürken veya koşarken ayağınızın içe veya dışa doğru yönelmesi ile oluşan bir tür basış sorunudur.

Bu duruma bağlı olarak da eklemlere gereksiz yük bineceğinden ayak bileği, diz, bel hatta boyuna kadar sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca vücut ağırlığınız ayak tabanında belli noktalarda toplanacağından bu bölgelerde tahribatlara yol açabilmektedir.

Bu yazımızda içe basma ve dışa basma sorunu ile ilgili evde yapabileceğiniz ve eklemlerinizi rahatlatacak birkaç egzersizden bahsedeceğiz.

1. Ayakta veya oturarak, ayağınızın altına dikenli bir refleksoloji topu veya bir golf topu üzerinde yuvarlayın. Her gün 2 dakika kadar ileri geri özellikle ark desteğinizin olduğu bölümü destekleyecek şekilde… Çok ağrı hissederseniz tenis topu gibi daha yumuşak bir top kullanın. Aslında bu egzersizde biraz rahatsızlık hissetmeniz de gerekir.
Hem içe basma hem de dışa basma sorunu olan kişiler için fayda sağlayacak bir egzersizdir.

2. İki ayağınızın arasına bir top alın ve topu sıkmaya çalışın. Bu egzersiz özellikle dışa basma supinasyon sorunu olan kişiler için fayda sağlayacaktır. 5-10 saniye kadar sıkı bir şekilde bekleyin ve bırakın. Bu egzersizi günde 10 kere tekrarlayın, ayaklarınız rahatlayacaktır.

3. Ayağınızın dış kısmına bir top yerleştirerek düz bir zemine yaslayın ve topu bu şekilde sıkmaya çalışın. Bu egzersiz de özellikle içe basma pronasyon sorunu olan kişiler için fayda sağlayacaktır. 5-10 saniye kadar sıkı bir şekilde bekleyin ve bırakın. Bu egzersizi günde 10 kere tekrarlayın.

Kaynak:  https://www.pilates-back-joint-exercise.com/foot-pronation.html