Halluk Valgus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Pia Halluks Valugus

İster yaz mevsimi, ister kış mevsimi olsun baş parmağınızın dibinde oluşan şişlik için bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini düşünüyor olabilirsiniz…

Doktorlar bu duruma halluks valgus diyor; ama siz bunu bunyon olarak da duymuş olabilirsiniz. Yıllar süren anormal hareket ve eklem üzerindeki baskı, başparmağın diğerlerine göre bükülmesini zorlar. Ayak başparmağının tabanındaki bu eklem yürüme esnasında vücut ağırlığınızın büyük bir bölümünü taşır. Bu da eklemde sık sık ağrılı bir şişlik oluşturur ve ayakkabı giymek bile çok acı olabilir.

Bunyonlar genellikle kalıtımsaldır, ancak aynı zamanda tercih ettiğiniz ayakkabılar da bu sonucu doğurabilir. Ayakkabı seçiminin de etkisi ile kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir.

Bunyonların ilerlemesi ile bazı komplikasyonların görülmesi de olasıdır.

Çekiç parmak, bunyonların olası bir komplikasyonudur. Bir ayak parmağı sonunda diğer tarafa geçerek ağrıya ve rahatsızlığa neden olabilir.

Bunyonlara sahip kişilerde metatarsalaji yani ayaklarda, ağır ve iltihaplanma ile kendini gösteren bir tıbbi durum da görülebilir.

Bunyonlara sahip kişilerde sıklıkla nasır da görülmektedir.

Cerrahi olarak düzeltilmediği sürece bütün bunyonlar kalıcıdır. Ancak, bu durumu rahatlatmak ve ilerlemesini önleyebilmek için alabileceğiniz bazı önlemler bulunuyor.

1. Uygun ayakkabı seçimi. Ayağı ve parmaklar sıkmayacak numaraya göre değil, ayağın durumuna göre ayakkabı seçilmelidir.

2. Ayak analizi ile tespit edilen kişiye özel tabanlık kullanımı. Kişinin ayağındaki yük dağılımına ve basınca uygun şekilde hazırlanan kişiye özel tabanlık bunyonların rahatlamasını sağlayacaktır.

3. Parmak arası silikon destek malzemeleri kullanımı. Uzman podolog tarafından önerilen uygun silikon kullanımı bunyonları destekleyecektir.

4. Gece ateli ve egzersiz bandı kullanımı.

5. Etkilenen bölgeye buz uygulanması, oluşabilecek şişliği azaltacaktır.

6. Acıyı artıran aktivitelerden kaçınmak. Bu aktiviteler uzun süre ayakta durmayı veya temaslı sporları oynamayı içerebilir.

7. Kilo kontrolü. Ayaklara binen yük ne kadar artarsa bunyonlara binen yük de o kadar artacaktır. Bu durum sorunların da büyümesine sebep olabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-bunions