Çocuklarda Ayak Bakımı

Çocuklarda Ayak Sağlğı

Çocuklarımızın dişlerinin, kulaklarının, cildinin ve diğer vücut parçalarının sağlıklı ve temiz olduğundan emin olmaya çalışırız…Peki ya ayaklarının!!!

Amerikan Pediatrik Tıp Derneği’ nin yaptığı bir araştırmada çocukların vücutlarını kontrol etme konusunda genellikle ayakların ihmal edildiği tespit edilmiştir. Yalnız çocukların doğdukları andan itibaren ayağında oluşan sorunları tespit etmek ve gidermek çok önemlidir.

Bu yazımızda çocukların sağlıklı bir gelişimi için optimal ayak sağlığı hakkında bazı önerilerde bulunacağız…

1. Yenidoğan ayaklarına dikkatli kontrol edin…Olağandışı bir durum fark ederseniz mutlaka doktorunuza başvurun. Ortalama 1000 doğumdan 1 inde görülen çarpık ayak gibi sorunlar erken tespitte ameliyat ihtiyacı olmadan önlenebilmektedir.

2. Bebeğinizin ayaklarını çok sıkı örtmeyin. Sıkı örtüler bebeğinizin serbestçe hareket etmesini önleyebilir ve normal gelişimi geciktirebilir. Ayrıca bacakları ve ayakları hareket ettirmek ve kasları yürümeye hazırlarken güçlendirmeye de yardımcı olacaktır.

3. Yürümeye başlayan çocuğu ayakkabı giydirmeyin. Çocuklar ilk yürümeye başladığında, iç mekanda ayakkabı olmadan dolaşmak normal gelişimi için iyidir. Çıplak ayakla yürütmek veya sadece çorap giydirmek ayak kaslarını güçlendirir ve parmaklarının kavrama hareketini geliştirmesine yardımcı olur.

4. Çocuğunuzun yürüyüşünü izleyin. Çocuklar ilk yürümeye başladığında ayak parmaklarında yürümek normaldir, ancak bir çocuk 2 yaşından sonra ayak parmaklarında yürürse, mutlaka doktorunuza danışın. Bu durum kas distrofisi veya diğer sinir sistemi problemleriyle bağlantılı olabilir.

5. Ayak tırnaklarını düz kesin. Bu tırnak batması gibi sorunların önüne geçecektir.

6. Ayaklarını temiz ve kuru tutun. Bakteriyel ve fungal enfeksiyonların önlenmesi iyi hijyen ile başlar. Çocuklarınızın ayağını banyo zamanında iyice yıkayın. Mantar enfeksiyonunu önlemek için parmak aralarını mutlaka kurulayın. Saç kurutma makinasının ılık tarafı ile bunu yapabilirsiniz.

7. Ayakkabı seçimini mutlaka çocuğunuzla beraber deneyerek yapın. Çocuk ayaklarının her seferinde ölçülmesi gerekir, çünkü çok hızlı büyürler. Çok dar ayakkabılar nasırlara veya enfekte olabilen batık tırnak sorunlarına neden olabilir.

8. Dış ortamlarda çıplak ayakla dolaştırmayın. Bu durum kıymıklara, kesiklere ve yaralanmalara maruz bırakabilir.

9. Ayaktaki küçük kesikleri, sıyrıkları suyla yıkayın ve iyileşene kadar bir bandajla sarın.

10. Çocuklar taklit ederek öğrenirler. Sizler de ayaklarınızı temizleyin ve uygun şekilde kurulayın, bu çocuğunuzun da ayaklarına dikkat etmesini sağlayacaktır. Amerikan Pediatrik Tıp Derneği’ nin yapmış olduğu araştırmaya göre birçok yetişkinin ayak problemi çocukluk döneminde başladığı görülmüştür.

Çocuklarınıza ayak sağlığının önemini anlatmak ve nasıl bakacaklarını göstermek, ömür boyu ayak sağlığı için en iyi ilaçtır.

Kaynak: https://www.everydayhealth.com/foot-health/treating-childrens-feet.aspx