Refleksoloji

REFLEKSOLOJİ NEDİR?

Refleksolojinin işleyişine dair bilgiler farklı farklıdır ve anlaşılması oldukça zordur:

Bedenin her hücrede, bütün bedenin bilgisi nasıl varsa, bedenin her parçasında da bütününü tekralıyor/yansıtıyor. En yaygın ayak, el, kulak, yüz veya gözler üzerinde tehşis koyarken kullanılır. Bedende olan her bir parçanın, her sistemin yansıması ayakta da vardır. Refleksolojinin ardında yatan teori şöyle özetlenebilir: ayak ve ellerde belirli organlara, bezlere, diğer beden bölümlerine denk gelen “refleks” bölgeleri vardır ve bu bölgeleri ayak üzerinde uyandırılırak  tedavi edilebilir.Ayak refleksolojisi diğre bölgelere göre daha kolay uygulanabilir olduğundan daha yaygın olarak kullanılır.

Refleksoloji; ayaklarda, ellerde ve kulaklarda vücudun çeşitli organlarını temsil eden yerlere bası yoluyla uyarı yapılarak uygulanır.

FAYDALARI

Refleksoloji, vücut enerjisinin dengeli bir biçimde organlara yayılmasına yardımcı olarak, vücuda denge getirmeyi sağlıyor. Bedendeki enerji; üzüntüler, stres, hastalıklar ve travmalar sonucu tıkanabilir. Enerji akışındaki bozukluklar zamanla hücrelerin ve sonuç olarak organların görevlerini yerine getirememesiyle sonuçlanır. Refleksoloji sayesinde ayakta gerekli yerlere uygulanan basınç ve masaj teknikleriyle bu tıkanıklıklar açılır ve enerjinin dengeli bir şekilde yeniden akıtılması sağlanarak tedavi edilir. Enerjinin dengeli yayıldığı vücut sağlıklıdır, bağışıklık sistemi ise güçlüdür.

Refleksoloji kişiye muhteşem bir rahatlama ve gevşeme sağlar.

Stres bir dereceye kadar yaşam için gereklidir ama gereğinden fazla uzun süre stresle yaşayan her bedenin sinir sistemi zamanla çökmeye başlar.

Düzenli yapılan refleksoloji seanslarıyla vücut enerjisindeki tıkanıklıklar giderilir, enerji vücuda dengeli bir biçimde yayılmaya başlar. Böylece kan dolaşımı sağlıkla akmaya başlar, kan yoluyla oksijen organlara/hücrelere daha dengeli ve kolay dağılır. Lenf sistemi görevini daha iyi yapar, vücuttaki toksinler hücrelerden daha kolay atılır.

Özetlemek gerekirse, dolaşım sistemi , sinir sistemi, hormon sistemi, kas –iskelet sistemi,solunum sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi, lenf sistemi ve bağışıklık sistemi dengeye ulaşır.

Dengelenen bir beden de hastalıklara yakalanmayacaktır.

Ayak sağlığı ünitelerimizde, konusunda uzman sağlık çalışanları tarafından refleksoloji işlemleri yapılmaktadır.